Poutní stezky Toulavy: Milevsko-Klokoty-Bechyně
Milevsko - Tábor: Jistebnickou vrchovinou zpět

Pouť zvlněnou krajinou pastvin a luk s výhledy do kraje kolem kamenných křížů a kapliček do poutního místa v Klokotech v Táboře.

Pouť začneme v Milevsku. Buď navštívíme kostel svatého Bartoloměje na náměstí, nebo zamíříme rovnou do milevského kláštera. Razítko na začátek cesty můžeme získat i v infocentru.
Cesta nás zavede po lesních a asfaltových cestách přes vesničky Držkrajov, Přeštěnice a Dobřemilice do luk a lesů Nadějkovska - oblasti kamenných křížů a božích muk.
V Nadějkově najdeme kostel Nejsvětější trojice s útulnou farní zahradou určenou k rozjímání.
Odtud se vydáme nejprve po silnici, následně po loukách a starými úvozovými cestami do Jistebnice, kde stojí kostel archanděla Michaela (na místní faře byl nalezen Jistebnický kancionál s husitskými zpěvy). V Jistebnici se nezapomeňte projít křížovou cestou ke kostelíku svaté Marie Magdalény s krásnými výhledy do kraje. Z Jistebnice nás vede cesta po loukách kolem kaple svaté Anny s výhledem do kraje až na rozcestí U Bejšova. POZOR - zde opustíme značku a pokračujeme rovně po lesní cestě, po které uhneme na další křižovatce vlevo, cesta lesem nás dovede kolem obory s jeleny, u které uhneme doprava až ke kostelu Narození Panny Marie ve Starém Kostelci, který je dominantou místního kraje. Jde o nejstarší kostel Táborska.
Odtud půjdeme do Chotovin. Tady na vysokém vršíčku stojí kostel apoštolů Petra a Pavla. Kousek za kostelem začíná lesní křížová cesta vedoucí na kalvárii.
Z Chotovin doputujeme do města Tábor s kostelem Proměnění Páně na hoře Tábor, klášterním kostelem Narození Panny Marie v areálu bývalého kláštera Bosých Augustiniánů a kostelem sv. Filipa a Jakuba v Parku pod Kotnovem.

Křížová cesta po zelené značce nás zavede do Klokot, kde si vyzvedneme certifikát poutníka.

Etapy v poutní trase
Poznejte i další etapy.

Milevsko - Tábor: Jistebnickou vrchovinou
Klášter Milevsko
Poutní kostel Klokoty
Klokoty - Bechyně: Svatojakubská
Tábor, Žižkovo náměstí
Klášter Bechyně
Z Bechyně přes Sepekov do Milevska za Svatou relikvií
Bechyně
Klášter Milevsko

Poutní trasa

Vydejte se na pouť mezi třemi slavnými sakrálními památkami. Putujte do Kláštera Milevsko, kde byla v roce 2020 nalezena relikvie uctívaná jako část hřebu ze Svatého kříže, barokních Klokot i gotického skvostu kláštera v Bechyni. Mezi Táborem a Bechyní se navíc projdete po Svatkojakubské cestě.

Jak se stát poutníkem
Poutní stezky jsou tři a propojují hlavní poutní cíle - Klokoty, klášter Mlevsko a klášter Bechyně. Můžete si tedy vybrat, zda vyrazíte z Tábora do Bechyně, z Bechyně do Milevska, nebo z Milevska do Tábora. A nebo nejlépe, zda ujdete celý poutní okruh, který měří přes 100 km. Ale vyrazit můžete vlastně odkudkoli.

VYZVEDNĚTE SI NA INFOCENTRECH, NEBO NA POUTNÍCH MÍSTECH KREDENCIÁL POUTNÍKA - PRŮVODCE S MAPAMI TRAS A MÍSTEM PRO VAŠE POZNÁMKY!

Poutníkem se stáváte, pokud do některého ze tří poutních cílů (Klokoty, Klášter Bechyně, Klášter Milevsko) doputujete pěšky minimálně 15 km (nebo 30 km na kole). V kredenicálu poutníka, nebo jiném zápisníku, musí být razítko kostela, farnosti nebo infocentra vzdáleného minimálně 15km.

Pokud jste šli pěšky a prokážete se v jednom ze tří cílů tímto razítkem, dostane certifikát poutníka, každý poutník bude umístěn na seznam poutníků zápisem do poutní knihy a bude na něho pamatováno v modlitbách a při mši svaté.

VYDEJTE SE NA VELKOU POUŤ A NAVŠTIVTE VŠECHNY TŘI POUTNÍ CÍLE – DOSTANETE ZLATÝ CERTIFIKÁT POUTNÍKA TOULAVOU

Zveme Vás!
Nejbližší místa