Lobendava, Křížová cesta na Anenském vrchu zpět

Křížová cesta na Annabergu doplnila areál poutní kaple sv. Anny (1775-1776). Křížová cesta byla vybudována v letech 1829-1834 a tvoří ji 13 výklenkových kaplí uspořádaných do tvaru podkovy, v jejímž středu se nachází kaple sv. Anny. XIV. zastavení má podobu samostatně stojící kaple Božího hrobu. Roku 1840 došlo k rozšíření křížové cesty o Getsemanskou zahradu se sochami spících apoštolů, anděla a Krista. Poslední opravu křížové cesty zajistil roku 1988 P. František Opletal. V letech 2015-2017 dala Obec Lobendava zrestaurovat sochy z Getsemanské zahrady a roku zajistila restaurování kamenných zastavení a malovaných výjevů křížové cesty. Ještě dnes můžeme mezi skupinou lip při hlavní silnici do Lipové nalézt pozůstatky studánky – pramenu "zázračné vody", který náležel k areálu.

Ve Šluknovském výběžku bylo díky specifickému historickému vývoji v 18. - 20. století vybudováno více křížových cest, než v kterékoliv jiné oblasti České republiky. Tyto křížové cesty jsou jedinečné různorodým uměleckým ztvárněním a citlivým zasazením do krajiny. Kromě tradičních 14 zastavení křížové cesty zahrnovaly i další kaple, studánky a umělé jeskyně. Některé křížové cesty mají charakter rozsáhlejších pašijových cest. Část křížových cest byla opravena, zbylé dosud čekají na opětovné probuzení k životu.

Další informace ke křížovým cestám Šluknovska nabízí Expozice církevního umění Šluknovska ve vstupní budově Lorety Rumburk.
Více informací také na http://rumburk.farnost.cz/krizove-cesty/index.php

Veřejně přístupné.