Annaberg, Pfarr- und Wallfahrtskirche hl. Anna

Annaberg patří k významným zastávkám na poutní trase Via Sacra – Svaté cestě do Mariazell a je současně jedním z nejstarších poutních míst v Rakousku zasvěcených sv. Anně. Z daleka viditelný poutní kostel, jehož počátek sahá do roku 1217, stojí v nadmořské výšce téměř 1000 metrů a je obklopen působivou scenérií. Na místě původní gotické kaple z roku 1327 se dnes nachází kněžiště kostela a v letech 1440-1444 byla přistavěna pozdně gotická loď. Boční stranu lodi uzavíral dříve útulek pro poutníky, ze kterého později vznikla barokní fara. Monumentální oltář z roku 1686 zdobí vyřezávané sousoší z roku 1440, které vyobrazuje sv. Annu Samotřetí. Dary věřících a četné příspěvky císařského dvora dokládají silnou poutní tradici, která zde byla již od počátku. Uprostřed schodů na zadní straně oltáře mohli poutníci pošeptat své starosti a nesnáze přímo do ucha sv. Anny nebo uctít polibkem relikviář na svátek sv. Anny 26. července.