Božanov, kaple Nanebevzetí Panny Marie

Obec Božanov se nachází na nejjižnějším cípu Broumovského výběžku na východním úpatí Broumovských stěn.

Popis poutního místa
Božanov vznikl na březích Božanovského potoka jako 4 km kolonizační ves v polovině 13. století. Kostel sv. Marie Magdaleny nechal na křižovatce v Božanově postavit broumovský opat B. Löbl v letech 1735 - 1743 patrně podle návrhu K. I. Dientzenhofera.
Je to centrální kruhová stavba s eliptickou vstupní částí a eliptickým presbytářem, v jehož ose stojí hranolová věž. Průčelí kostela obrácené k severu vrcholí štítem se sochou Marie Magdaleny v nice. Ústřední prostor lodi je obklopen kaplemi a zaklenut kupolí. Hlavní oltář je pseudobarokní, boční oltáře jsou původní. Oltář Panny Marie zdobí sochy sv. Markéty a Kateřiny, niky kaplí sochy Madony s Dítětem, sv. Apolenie, Barbory a Šebestiána, v presbytáři sochy sv. Petra a Pavla.
Asi 2 km odtud, v blízkosti polské státní hranice, stojí v lese nad studánkou malá poutní kaple.
Cesta je obklopena kamennými zastaveními křížové cesty. Kaple postavená r. 1890 je prostá obdélníková stavba s věžičkou a volutovým štítem. Obnovena byla r. 1986.

Podle knihy Poutní místa v Čechách, vydalo nakladatelství Debora v roce 1995.

Poutě a pobožnosti

Hlavní pouť: v kapli - neděle po 15. 8. (Nanebevzetí P. M.)
v kostele - neděle po 22. 7. (sv. Marie Magdalena)

Za fotografie děkujeme panu Milanu Kučerovi.